fbpx
BRIAN NIELSSON

Mit Meditations Univers

MIT MEDITATIONS UNIVERS

Videnskaben har vist at meditation reducerer stress og øger vores overblik, kreativitet, beslutningskraft og empati.

Velkommen til et Meditations Univers med værktøjer til dig, der gerne vil præstere i dagligdagen, men ikke gå på kompromis med din mentale balance.

Hvilken forskel vil du opleve?

  • Du øger din evne til at blive mere fokuseret og slippe tankemylder.
  • Du vil opleve en bedre søvn, øget livsglæde og mere energi.
  • Du bliver bedre til at være i ro med dagligdagens forstyrrelser.
  • Mentale værktøjer der holder stress fra døren og øger din evne til at være nærværende & mentalt skarp – hver dag.

Mere end 20 Meditationer + Daglig Live Meditation + Meditations Forum.

Meditationer til at skabe fokus og mental skarphed, til at forbedre din søvn, til mentale breaks, til at tune ind på vigtige beslutninger og meget mere.

   De 5 Tibetanere + Bodyscan + Meditations Forum

Inklusive My Daily Tune fra Tempel i Ubud

Meditationer

En hel palette af specialudviklede meditationer til din arbejdsdag og hverdag. 

My Daily Tune

20 minutters daglig Live Meditation, hvor du kan møde ind online fra dit soveværelse eller kontor, i nattøj eller jakkesæt.

Meditations Forum

Fælles Meditations Forum, hvor du kan udveksle erfaringer om din meditation sammen med medlemmer fra hele Danmark.

Du har også adgang til videoer hvor jeg giver gode råd til din meditation. 

VIL DU VIDE MERE?

Hvorfor meditere?

Vores hjerne består af ca. 100 milliarder nerveceller, også kaldet neuroner.

Når du mediterer, træner du forbindelserne i disse neuroner, så hver gang, du træner fokuseret opmærksomhed, skaber flere af denne slags forbindelser.

Når du er presset frigives hormonet kortisol i vores hjerne. Det bevirker, at du føler dig tidspresset og ikke tænker i helheder.

Du mangler din kreativitet og evne til at tænke ud af boksen. – Og det kan let blive en snebold, der vokser sig større og større.

Meditation reducerer hormonet kortisol og træner samtidig din evne til at være fokuseret.

Meditation øger også empati og evnen til at skabe tillid.

Ved at træne i at holde din opmærksomhed på åndedrættet, styrker du de mønstre i hjernen, der gør, at du kan fastholde din opmærksomhed.

Jo bedre du er til at fastholde din opmærksomhed på det, du ønsker, jo mere er du i førersædet af dit liv.

FAQ – har du nogle spørgsmål?

Er det pengene værd? Overvej hvor meget det egentlig vil være værd for dig at få en hel palette af værktøjer der kan skabe ro, fokus og mere nærvær i dit liv. Samtidig bliver du en del af et Meditations Forum med deltagere fra hele landet der deler deres erfaringer.

Annullering af abonnement: Hvad hvis jeg tilmelder mig månedsabonnement er det så svært at annullerer? Nej, ved tilmelding modtager du en ordrebekræftelse med dine abonnementsoplysninger. I den ordrebekræftelse står dato for hvornår din prøveperiode er udløbet, samt link til hvordan du kan ændre eller opsige dit abonnement. Der er også et link nederst på denne side med link til udmelding.

Jeg har ikke prøvet at meditere før? Det behøver du heller ikke, og bare rolig meditation er en kærlig form for afslapning, hvor det vigtigste er ikke at gøre noget, men blot være tilstede i din egen stilhed. Du lære dig selv bedre at kende i din stilhed.

Jeg er ikke særlig god til teknik – hvad hvis jeg ikke kan finde ud af det? Hvis du blot har internet og en computer, telefon eller en ipad, så kan du være med. Hvis der er noget der driller skal du bare kontakte os, vi er klar til at hjælpe.

Jeg har svært ved at finde tid og ro i min dagligdag, hvordan skal jeg dog få det til at hænge sammen? Du kan se alle meditationer på Replay når det passer dig.

Hvordan ved jeg om det er noget for mig? Den bedste måde at finde ud af det, er at prøve det, og mærke om det gør en forskel for dig.

Hvad nu hvis jeg føler jeg ikke kan finde ud af det? Du er altid velkommen til at skrive til os.

Jeg har faktisk prøvet meditation før og det virkede ikke for mig? Den største grund til at meditation ikke virker er, hvis man prøver for meget. Jeg har mediteret i mere end 30 år og undervist mange hundrede mennesker, så jeg er meget opmærksom på den modstand man kan skabe for sig selv. Jeg er klar til at besvare spørgsmål og guide dig igennem.

Jeg plejer bedre at kunne lide at være fysisk sammen med andre i grupper – giver det overhovedet mening at meditere ONLINE? Jeg var selv skeptisk for online, meditation inden jeg startede, men efter jeg i mere end halvandet år har guidet meditation hver morgen online har jeg fået respekt for den energi der opstår.

Hvis du har andre spørgsmål så skriv gerne til mig eller hvis du har support spørgsmål så skriv gerne til info@briannielsson.com så er vi flere der kan hjælpe dig.